Sanitas Brăila a negociat și obținut majorarea sporurilor la Spitalul Județean de Urgență, cu ajutorul și implicarea președintelui Consiliului Județean

0
1375

Începând din luna martie și până în prezent, Sindicatul Județean Sanitas Brăila a făcut demersuri permanente la toți factorii de decizie locali, în vederea acordării tuturor drepturilor salariale reglementate pentru perioada stării de urgență și de alertă, pentru toți salariații din unitățile medicale de la nivelul județului Brăila.

Președintele Consiliului Județean Brăila, domnul Francisk Iulian Chiriac, un bun cunoscător al sistemului sanitar, a înțeles dificultățile cu care se confruntă membrii noștri de sindicat și ne-a susținut și de această dată în obținerea următoarelor beneficii pentru colegii din cadrul Spitalului Județean de Urgență Brăila: 

– Începând cu 01.08.2020, acordarea sporului de 85% pentru personalul medico-sanitar și auxiliar care acordă îngrijiri medicale pacienților infectați cu SARS-COV-2 din Spitalul Județean de Urgență Brăila – Corp C,  

– Începând cu 01.08.2020,  acordarea sporului de 75% pentru personalul medico-sanitar și auxiliar care acordă îngrijiri medicale pacienților infectați cu SARS-COV-2 din Spitalul Județean de Urgență Brăila – Corp E, Medicală II-Corp B- COVID, Corp D – COVID, 

– De asemenea, prin Hotarărea Comitetului Director nr. 37/31.08.2020, s-a aprobat creșterea sporului de la 12% la 15% pentru personalul medico-sanitar din cadrul Spitalului Județean de Urgență Brăila, precum și cel din Ambulatoriul de specialitate și din cadrul Cabinetului de medicină sportivă, de la 5% la 7%.
 

Mulțumim pe această cale Consiliului Județean Brăila, conducerii Spitalului Județean de Urgență Brăila și NU ÎN ULTIMUL RÂND ÎNTREGULUI PERSONAL MEDICAL CARE A DAT DOVADĂ DE PROFESIONALISM.
 

Sindicatul Județean Sanitas Brăila se implică permanent în dobândirea remunerației corecte, conform legislației în vigoare, pentru munca prestată de către membrii noștri de sindicat!
 

ÎMPREUNĂ SUNTEM MAI PUTERNICI!

Președinte,

Iancu Măriuca

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Dovediți că nu sunteți un robot. Completați cu cifrele corespunzătoare, caseta de mai jos. *